Asymetrické pneumatiky
Asymetrické pneumatiky kombinují dva různé typy dezénu. Tvar běhounu vpravo a vlevo je na první pohled odlišný, jako by výrobce spojil symetrickou a směrovou pneumatiku k sobě. Obvykle se pneumatiky s asymetrickým tvarem dezénu pyšní těmi nejlepšími výkony. Jejich konstrukce totiž umožňuje rozdělení dezénu na dvě zcela odlišné části. První tuhou část pro lepší ovladatelnost a delší životnost pneumatiky, a druhou část zaměřenou na snížení hluku a dostatečný odvod vody ze stopy.
Konstrukce asymetrické pneumatiky je navržena tak, aby měla co nejlepší vlastnosti na suché i mokré vozovce. Z toho důvodu má rozdělený dezén na vnější a vnitřní polovinu (bráno ve vztahu k umístění na vozidle). Vnější polovina je konstruována s cílem dobrého vedení pneumatiky, proto obsahuje menší počet prořezů, a naopak co nejvíce robustních bloků pryže. Vnitřní strana běhounu zase zajišťuje dobré vedení v přímém směru a snaží se předcházet vzniku aquaplaningu za pomoci šikmých lamel, které odvádějí vodu nebo sněhovou břečku ze stopy pod pneumatikou.
Historie vzniku asymetrických pneumatik:
Asymetrické pneumatiky jsou v porovnání se symetrickými i směrovými plášti konstrukčně nejmladší, ale zároveň i nejsložitější. První pneumatika s asymetrickým vzorkem byla představena společností Michelin až v roce 1965 – Michelin XAS. Tato asymetrická pneumatika byla speciálně vyvíjena kvůli požadavku na zlepšení směrové stability dnes legendárního Citroënu DS. Zároveň se stala první sériovou pneumatikou použitelnou pro rychlosti do 210 km/h, což na tu dobu byl úctyhodný parametr. Díky vysokému výkonu se od roku 1968 používala pro závody Formula France, okruhové závodění i rally.
Přes tyto nesporné až legendární úspěchy asymetrické pneumatiky se do popředí zájmu dostal tento typ dezénu až v poslední době. Důvodem byla především jejich vysoká pořizovací cena. S nástupem pokročilých výrobních technologií a dostupností počítačových simulací potřebných k návrhu asymetrického tvaru dezénu se postupně stávají asymetrické pneumatiky dostupnějšími a běžnějšími.
Moderní asymetrické pneumatiky mohou být dokonce vyrobeny z více druhů navzájem propojených gumárenských směsí. Jsou tedy asymetrické nejen tvarově, ale i materiálově!
Náročnější výroba asymetrických pneumatik se projevuje zejména na její vyšší pořizovací ceně. Výborné jízdní vlastnosti asymetrických pneumatik však za vyšší cenu stojí. Setkáte se s nimi především u luxusnějších vozidlech se silnými motory a samozřejmě u sportovních vozů. Od velikosti R18 jsou asymetrické dezény prakticky jedinou volbou.
Uvádí se, že asymetrické pneumatiky jsou rovněž méně hlučné a dosahují větší životnosti při nájezdu kilometrů.
Výhody asymetrických pneumatik:
- kratší brzdná dráha na suché i mokré vozovce
- delší životnost
- nižší spotřeba paliva
- lepší ovladatelnost a přilnavost k vozovce
- nižší hlučnost díky napůl šípovému tvaru dezénových bloků
Nevýhody asymetrických pneumatik:
- vyšší pořizovací cena
- montáž – vnější a vnitřní strana se liší
Jak poznám asymetrickou pneumatiku?
Na boku asymetrické pneumatiky naleznete nápisy OUTSIDE / INSIDE nebo IN/OUT. Asymetrické pneumatiky poznáte i podle tvaru dezénu. Při čelním pohledu na stopu běhounu zjistíte, že pravá a levá polovina dezénu je rozdílná – nesymetrická.
Montáž asymetrické pneumatiky:
Při montáži pneumatiky na ráfek je třeba dbát zejména na dodržení polohy vnitřních a vnějších stran. Důležitá je prvotní správná poloha na ráfku, pak už je vnější strana vždy vnější, ať ji namontujete na kterékoliv místo na vozidle. Asymetrické pneumatiky se totiž nerozlišují na levé a pravé. Výrobně existuje pouze jeden tvar! Při montáži výrazně asymetrických pneumatik to sice z čelního pohledu vypadá, jako by jedna strana byla namontována obráceně, ale je to v pořádku. U správně obutého vozidla by měl řidič vidět pouze nápis OUTSIDE.
Ve výjimečných případech nouze lze krátkodobě použít špatně nasazenou asymetrickou pneumatiku. Je však nutné myslet na to, že opačně nasazená pneumatika nemá takové adhezní vlastnosti, a při nejbližší příležitosti ji otočit či vyměnit.
Ostatní typy pneumatik:
Přečtěte si, v čem se liší směrové a symetrické pneumatiky.